aktualizacja w weekendy ;-)

czwartek, 27 listopada 2008

SDJ nr 11/2008

Dostałem w końcu pierwszy numer pisemka SDJ czyli nowe idee i rozwiązania dla profesjonalnych programistów. Profesjonalnym programistą chyba raczej nie jestem, ale internet to przestrzeń mojej pracy od ładnych kilku lat i trochę z programowaniem miałem do czynienia. Czego mogę oczekiwać od pisma z takim podtytułem? Może jestem naiwny, ale oczekuję w miarę klarownych i obiektywnych informacji na temat nowych rozwiązań.

W przypadku SDJ jest inaczej? Być może jestem po prostu niedostatecznie profesjonalnym programistą. A być może SDJ skupia się zbyt mocno na tekstach reklamowych? Dwa przykłady. Pierwszy artykuł o zachęcającym tytule "Plugin – wielokrotne wykorzystanie sprawdzonych narzędzi". Myślę sobie ok, może jakiś nowy sposób porządkowania kodu, który nakieruje mnie na sygnalizowany problem. Okazuje się że nie jest to artykuł o mechanizmie wtyczek, o sposobach na wydzielanie kodu realizującego powtarzalne czynności, ale jest to opis działania pluginów w Symfony. Czym jest Symfony? Czytelnik powinien to wiedzieć przed przeczytaniem artykułu. OK, a jeśli nie wie? Może chociaż jedno zdanie? "Symfony jest framework zoptymalizowany w celu osiągnięcia takich to a takich rezultatów." Za dużo? Być może. Czym różni się ten artykuł od dokumentacji, czy też samego pliku README.TXT? Zastanawiam się.

Innym artykułem, który wzbudził we mnie poczucie rozczarowania jest tekst o systemie LinkLift. Poniekąd bardzo fajny pomysł, sam z niego korzystam. Rzeczywiście dość dobrze i wyczerpująco opisane możliwości i zasady funkcjonowania. Czegoś mi jednak zabrakło. W artykule są same zalety! Wad nie zauważyłem! A przecież system np. nie działa na tym blogu, bo nie współpracuje z serwisem blogger. Pozyskanie reklamodawcy wcale nie jest takie różowe, ja na swoich stronach jeszcze nie zapełniłem miejsca. Stron w systemie wcale nie jest znowu tak dużo. Wyceny dla stron z PageRank=0 są wg mnie mocno naciągane. Z biegiem czasu może się to rozwinie, niemniej jednak na razie jest to w fazie rozruchu.

Jedynym artykułem, który zatrzymał konstruktywnie moją uwagę, był w obecnym numerze tekst o IBM Rational Data Architect. Reszta została przekartkowana. Teraz czekam na następne ;-)

3 komentarze:

 1. internet to wspaniała rzecz dzięki niemu niebo ma swój blog - Niebo - http://www.nieboblog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don't know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often.


  Ruth

  http://www.infrared-sauna-spot.info

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak Ty czytasz namiętnie nie znając polskiego? Biedny Bot!!! ;-)

  OdpowiedzUsuń

 


Igor Czajka - Copyright 2008. Wszystkie Prawa Zastrzezone.

mail do autora - Igor Czajka