aktualizacja w weekendy ;-)

środa, 14 maja 2008

Planete Doc Review

W Kinotece w Warszawie kolejny przegląd filmów dokumentalnych z całego świata. Filmy ciekawe czasem bardziej czasem mniej. Zależy co kogo interesuje. W poniedziałek obejrzeliśmy "W górę Jangcy", a we wtorek "W Teheranie nie rosną już granaty".

Pierwszy film bardzo dobry, nienarzucający oceny, stonowany, wyciszony i jednocześnie poruszający. Aczkolwiek bez szaleństw. Wychodzisz z kina z zawieszonym nad głową pytaniem o ocenę, która nie jest jednoznaczna. Nie wychodzisz poruszony do głębi, wstrząśnięty lub zmieszany ;-) Jedynym mankamentem było to, że pomyliłem film z innym, fabularnym obrazem "Martwa natura", który też opowiada o dwu historiach przy Tamie trzech przełomów. W efekcie zdziwiłem się na koniec, że nie było żadnego startującego wieżowca ;-)

Tak z innej beczki: zastanawiam się kto dobiera ludzi do obsługi festiwalu. Porównując kompetencję osób na przeglądach w Muranowie i w Kinotece, mam wrażenie jakby Muranów wyssał z kilkumilionowego miasta wszystkie sensowne osoby. Przeglądy w Kinotece są z reguły źle przygotowane technicznie (np. na którymś przeglądzie większość filmów puszczanych z DVD zatrzymywała sie w połowie, bo czytnik nie radził sobie z dwuwarstwowymi płytami). Na szczęście tym razem technicznie wszystko grało, ale np. dziewczyna tłumacząca rozmowę z reżyserem sprawiała wrażenie, jakby nie obejrzała filmu o którym rozmawia i wykazywała daleko posunięty brak rozgarnięcia i ogólnej orientacji w kulturze, o wywoływało śmiech na sali. Nie wiem, czy znalezienie kompetentnych ludzi jest w Warszawie takie trudne???

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

 


Igor Czajka - Copyright 2008. Wszystkie Prawa Zastrzezone.

mail do autora - Igor Czajka