aktualizacja w weekendy ;-)

poniedziałek, 4 lutego 2008

Giampaolo Capisani - Nowe państwa Azji Środkowej

<<< poprzedni odcineknastępny odcinek >>>

Świetna książka dla osób szukających pierwszego kontaktu z państwami Azji Środkowej. W przystępny sposób sprzedane informacje na temat historii poszczególnych krajów na tle całego regionu. Można uporządkować sobie wiedzę o migracji ludów od Czyngis-Hana przez Tamerlana po Wielkich Mogołów. Z ciekawostek: Tamerlan uważał się za potomka Czyngis Hana, choć był potomkiem z bocznej linii żeńskiej, co nie przeszkadzało mu jednak wyżynać w pień całych miast, usypywać piramid z czaszek pokonanych, a jednocześne dbać o rozwój sztuki i handlu na jedwabnym szlaku. Baber, który dał początek hinduskiej dynastii Wielkich Mogołów (jeden z jego następców, w rozpaczy po śmierci ukochanej żony, kazał wybudować Taj Mahal) najechał Indie z dzisiejszego Uzbekistanu, skąd wygoniły go koczownicze plemiona uzbeckie. Afganistan był państwem sztucznie stworzonym przez Rosję i Anglię w XIX wieku, tylko w tym celu, by mocarstwa nie miały wspólnej granicy.

Spora porcja współczesnych informacji politycznych i gospodarczych daje wgląd w przyczyny dzisiejszej sytuacji poszczególnych krajów. Wiadomości na temat bogactw naturalnych połączone są z informacjami na temat trudności w ich eksploatacji i eksporcie. Różne złożone problemy polityczne i społeczne wyłożone są w przystępny sposób. Wszystko to pozwala nie tylko poznać, ale usystematyzować i uporządkować potężną porcję nieznanej normalnie wiedzy. Byłbym zachwycony tą książką gdyby nie jedno ale.

Niestety wiele pozostawia do życzenia warstwa językowa. Nie wiem, czy to kwestia niechlujności autora czy tłumacza. Oprócz tego nagminne jest mieszanie czasów, liczb, literówki itp. pospolite dość błędy, które nie czynią lektury przyjemną i lekką. Gdy, jako do następnej lektury, sięgnąłem po Kapuścińskiego „Kirgiz schodzi z konia”, zrozumiałem jaką wartość i jaką przyjemność mogą sprawić okrągłe zdania, poprawny język, po prostu dobra literatura. Zdarzają się także w „Nowych państwach” momenty gdy autor w jednej części przeczy informacjom podawanym w innej, choć na szczęście nie występuje to często. Burzy jednak nieco zaufanie do rzetelności i jakości reszty informacji. Niemniej jednak jest to fantastyczna pozycja otwierająca oczy na istotę i problemy całego, prawie zupełnie nie znanego w Europie, regionu.

Nowe państwa Azji Środkowej
Giampaolo Capisani
Wydawnictwo Akademickie DIALOG , Grudzień 2004


Recenzja Jerzego Rohozińskiego

<<< poprzedni odcineknastępny odcinek >>>

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

 


Igor Czajka - Copyright 2008. Wszystkie Prawa Zastrzezone.

mail do autora - Igor Czajka